• Grozā nav neviena produkta.

Drag and drop Products Here

Visi produkti ir parādīti

No more pages to load

Saules paneļi (tautā arī saukti – saules baterijas) ir pusvadītāju fotoelektriskie ģeneratori Saules starojuma enerģijas tiešai pārvēršanai elektriskajā enerģijā. Saules gaismas vietā var būt arī citas izcelsmes elektromagnētiskais starojums ar līdzīgu viļņa garumu.

Saules paneļi (saules baterijas) – uzbūve

Saules paneļi (saules baterijas) sastāv no silīcija, kadmija sulfīda vai gallija arsenīda (GaAs) fotoelementiem. Visi šie elementi būtībā ir lielas pusvadītāju fotodiodes ar lielu p-n pārejas laukumu. No gallija arsenīda var izgatavot saules baterijas ar visaugstāko lietderības koeficientu. Taču, izmantojot gallija arsenīdu, tās sanāk vairākus tūkstošus reižu dārgākas par silīcija saules baterijām.

Galvenokārt saules paneļi (saules baterijas) tiek ražoti no silīcija. Ir vairākas ražošanas tehnoloģijas:

No monokristāliskā silīcija

Šī tehnoloģija tika izstrādāta visātrāk. Šādas saules baterijas sanāk relatīvi dārgas, jo tur ir nepieciešams ļoti tīrs monokristāliskais silīcijs un tādi ražošanas apstākļi kā mikroshēmu ražošanā, taču šīm saules baterijām ir relatīvi liels lietderības koeficients. Līdzīgas saules baterijas izgatavo arī no gallija aresnīda (un citiem pusvadītājiem). Gallija arsenīda saules baterijām ir labāks lietderības koeficients nekā silīcija saules baterijām, taču tās ir daudz dārgākas.

No polikristāliskā silīcija

Šī tehnoloģija tika izstrādāta vēlāk, te ir mazākas ražošanas izmaksas, jo nav nepieciešami silīcija monokristāli, taču efektivitāte ir mazāka. Pie šīs grupas parasti pieskaita arī saules paneļus (saules baterijas), kuru struktūru veido uz stikla, nogulsnējot silīciju no gāzveida izejvielām.

No organiskiem, elektrovadošiem polimēriem

Šīm pagaidām nav praktiskas nozīmes, jo tās pārāk ātri degradējas UV starojuma iedarbībā un tām ir ļoti zems lietderības koeficients, lai gan šī tipa saules paneļus (saules baterijas) var izgatavot ļoti lēti.
Saules paneļu (saules bateriju) jauda ir atkarīga no to izmēra un lielām ierīcēm var sasniegt vairākus desmitus kW.

Saules paneļu (saules bateriju) izmantošana dzīvē

Saules baterijas parasti mēdz izvietot uz ēku jumtiem, fasādēm, u.c. arhitektoniskiem elementiem. Līdz ar to enerģijas piegādes ceļš līdz lietotājam ir minimāls. Ēkā atrodas pārveidotājs jeb invertors (vai sarežģītāka vadības un kontroles iekārta), kas saules baterijas saražoto līdzstrāvu pārveido maiņstrāvā pašpatēriņam un enerģijas pārpalikuma ievadīšanai elektriskajā tīklā.

UPS akumulatorus varētu izmantot saules elektroenerģijas uzkrāšanai dienas gaišajā laikā, lai tā segtu patēriņu naktīs vai tīkla elektroenerģijas piegādes pārtraukuma brīžos.